Zamów Chleb z Dostawą Do Domu

Kuchnia podlaska, z racji bliskiego sąsiedztwa Litwy, Białorusi i Ukrainy, powstała z pomieszania elementów kuchni polskiej, litewskiej, białoruskiej, tatarskiej oraz zachodnioeuropejskiej. W kuchni podlaskiej, tak jak w kuchni białoruskiej (ale i w kuchni kaszubskiej) często stosuje się ziemniaka. Tradycyjna potrawa podlaska, wytwarzana tylko w tym regionie Polski i przybyła tu z Białorusi, to kiszka ziemniaczana. Jest to masa ziemniaczana, do której dodaje się boczek, słoninę, cebulę, jajka, pieprz, rozmaryn suszony http://agabagietka.pl/pieczywo-z-dostawa-do-domu. Do utartych ziemniaków dodajemy cebulę, skwarki ze słoniny, boczek pokrojony w kostkę, jajka i przyprawy. Wszystkie te składniki dokładnie mieszamy i taką w miarę gęstą, ale wciąż płynną masą wypełniamy jelita na wędliny (można je kupić w każdej masarni). Następnie taką kiszkę gotujemy, wcześniej nakłuwając ją w kilku miejscach wykałaczką. Potrawa jest pyszna i nieco pracochłonna.

Inną ziemniaczaną potrawą z Podlasia jest babka ziemniaczana. Babkę taką wykonuje się praktycznie z tych samych składników co kiszkę ziemniaczaną (ziemniaki, boczek, cebula, słonina, jajka, mąka i grzyby) i piecze się ją w formie na babki w piekarniku. Inne regionalne potrawy podlaskie to tzw. rejbak – ciasto z startych ziemniaków, cebuli, słoniny i kaszy oraz kartacze – czyli kluski robione z gotowanych i surowych ziemniaków z mięsnym farszem.

Specyfiką kuchni podlaskiej są także różnorodne wędliny i mięsa. Do najpopularniejszych wyrobów wędliniarskich należy kindziuk litewski. Nazwa kindziuk pochodzi z języka litewskiego, wędlina ta od wieku produkowana jest na Litwie i u nas – na Podlasiu. Jest to twarda wędlina z mięsa wieprzowego o kwaskowym, pieprznym smaku. Inny podlaski wyrób mięsny to tzw. palcówka – suszona kiełbasa wieprzowa. Na tych obszarach zawsze popularna była dziczyzna przyrządzana np. ze specjalnym sosem szyszkowym (szyszki gotowane w zalewie ziołowej).

Słodkim przysmakiem wywodzącym się z tego obszaru Polski, a mającym rodowód litewski jest sękacz. Jest to ciasto biszkoptowo-tłuszczowe, które tradycyjnie piecze się nad otwartym ogniem na obracającym się rożnie w kształcie wałka, po którym płynne ciasto spływa i zastygając tworzy interesujące kształty. Gotowy sękacz przypomina z wyglądu pień drzewa. Wypiekanie sękacza jest czasochłonne i potrzeba do niego aż 60 jajek. Sękacz jest nieodłącznym elementem każdego wesela na Podlasiu. Inną słodką potrawą podlaską są pampuchy, czyli kluski z ciasta drożdżowego gotowane na parze na słodko. Na Podlasiu przyrządza się także tradycyjne kołduny tatarskie, czyli małe pierożki z surowym farszem mięsnym gotowane na rosole.