Koleje zaciągają kredyt na nowy tabor

20 maja w auli Politechniki Krakowskiej, odbyła się pierwsza odsłona „Akademii liderów transportu szynowego” – spotkania menedżerów branży kolejowej ze studentami Budownictwa Lądowego. Nie odbyło się oczywiście bez przygód drogowych i potrzebna była auto laweta. W wydarzeniu organizowanym przez KOW media&marketing wzięli udział: Marcin Stypa, wiceprezes TINES SA oraz Ryszard Leszczyński, prezes KZN Bieżanów.

Uczestnicy rozmawiali między innymi na temat przyszłości polskich kolei oraz zapotrzebowania na kadrę młodych inżynierów w spółkach kolejowych, wykonawczych i producenckich. Przedstawiciele krakowskich przedsiębiorstw opowiedzieli także o swoich zawodowych zmaganiach, dając tym samym wskazówki dla przyszłych inżynierów.

Pomoc drogowa w Łodzi

Zaproszeni goście zwrócili uwagę na powstałe w ciągu ostatnich dwóch dekad zaniedbania na polskiej kolei, które w rezultacie doprowadziły do degradacji tego ważnego segmentu gospodarki. Sytuacja zmieniła się po wejściu Polski do Unii Europejskiej. – W 2013 roku Polskie Koleje Państwowe wydały na inwestycje infrastrukturalne 5,3 mld zł.

W tym roku kwota ta została zwiększona do ponad 7 mld zł, a w kolejnych latach zostanie przeznaczone 9 mld zł rocznie na kolej. Liczby te mówią same za siebie w kwestii przyszłości i perspektyw rozwoju transportu szynowego – podkreślił wiceprezes TINES zaznaczając jednak, że jednym z podstawowych problemów branży jest luka pokoleniowa.

W dyskusji na temat perspektyw transportu szynowego Marcin Stypa przekonywał, że segment kolejowy to przyszłościowa branża, potrzebująca młodych ludzi z pasją, którzy unowocześnią kolej i doprowadzą do zmiany jej oblicza.

Rynek kolejowy to lista potrzeb inwestycyjnych, które będą spełniane przez nowe pokolenie wykwalifikowanych inżynierów – podkreślił Marcin Stypa. – Boom inwestycyjny po 2020 r. nie zakończy się. Obecnie modernizowana infrastruktura za 10 lat będzie wymagała remontu. Poza tym infrastruktura potrzebuje stałego utrzymania, aby obecny trud związany z przywracaniem należnego miejsca kolei nie poszedł na marne, wracając do stanu sprzed kilkunastu laty. Przed nami także budowa Kolei Dużych Prędkości – dodał przedstawiciel TINES.

Akademia Liderów Transportu Szynowego to projekt, którego głównym celem jest pokazanie branży kolejowej jako perspektywicznej i zainteresowanie nią przyszłych liderów świata biznesu. Akademia stanowi cykl spotkań studentów ze znaczącymi postaciami świata biznesu, które swoją karierę związały z transportem szynowym.